Biuletyn Informacji Publicznej
Ośrodek Pomocy Społecznej w Policach
Gminny program wspierania rodziny na lata 2016-2018

Zgodnie z art. 176 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz. U. 2018 poz. 998) do zadań własnych gminy należy opracowywanie i realizacja 3 letnich programów wspierania rodziny. „Gminny Program Wspierania Rodziny na lata 2016-2018” przyjęty Uchwałą Nr XV/139/2016 Rady Miejskiej w Policach z dnia 26 stycznia 2016 r. ukierunkowany jest na profilaktykę oraz wsparcie rodzin z dziećmi. Celem Programu jest „zbudowanie zintegrowanego systemu pomocy w zakresie wspierania rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo- wychowawczych”. W 2018 roku opracowano Gminny Program Wspierania Rodziny” na lata 2019-2021, który został przyjęty Uchwałą Nr III/9/2018 Rady Miejskiej w Policach z dnia 07.12.2018r.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Policach realizuje zadania wymienione w Ustawie z dnia 9 czerwca 2011 o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. z 2018r. poz. 998) oraz koordynuje i monitoruje realizację zadań zawartych w Gminnym Programie Wspierania Rodziny.
Wspieranie rodziny przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych, to zespół planowanych działań mających na celu przywrócenie rodzinie zdolności do prawidłowego wypełniania podstawowych jej funkcji. Wsparcie może być prowadzone w formie pracy z rodziną m.in. poprzez wprowadzenie asystenta rodziny, poradnictwo specjalistyczne, pomoc prawną oraz pomoc w opiece i wychowywaniu dziecka poprzez placówki wsparcia dziennego oraz rodziny wspierające. Działania podejmowane w ramach systemu mają zapewnić rodzinie taką pomoc, aby w jej efekcie wyeliminowane zostało zagrożenie zabrania dziecka z rodziny lub zapewniony został szybki powrót do rodziny dziecku, które z uwagi na jego dobro, okresowo musiało zostać umieszczone w pieczy zastępczej. Ośrodek Pomocy Społecznej w Policach wobec rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo – wychowawczych podejmuje działania, których celem jest zapewnienie wsparcia i pomocy m.in. poprzez:
- analizę sytuacji rodziny i środowiska rodzinnego oraz przyczyn kryzysu w rodzinie,
- wprowadzenie asystenta rodziny,
- pracę socjalną z rodziną,
- pomoc pieniężną w formie zasiłków celowych, celowych specjalnych, okresowych,
- świadczenia niepieniężne w formie gorącego posiłku w szkołach i przedszkolach,
- informowanie o dostępnych formach pomocy i wsparcia , motywowanie do korzystania z oferty pomocowej.,
- kierowanie do specjalistów: psychologa, terapeuty, prawnika,
- proponowanie rodzinom uczestnictwa w projektach, które dostarczą rodzicom wiedzy i umiejętności niezbędnych do prawidłowego realizowania funkcji opiekuńczo-wychowawczych,
- budowanie skutecznego systemu wsparcia dla rodzin przezywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych lub zagrożonych kryzysem,
- wzmocnienie roli i funkcji rodziny,
- podniesienie świadomości w zakresie funkcjonowania rodziny,
- pomoc w integracji rodziny,
- przeciwdziałanie marginalizacji i degradacji społecznej rodziny,
- dążenie do reintegracji rodziny,
- aktywizację społeczną i zawodową,
- powoływanie i prowadzenie zespołów interdyscyplinarnych ds. rodziny.
Wsparcie udzielane na terenie gminy Police odbywa się przy aktywnym udziale lokalnych instytucji, organizacji i podmiotów, które realizują zadania z zakresu profilaktyki oraz wspierania rodzin z problemami opiekuńczo-wychowawczymi lub zagrożonych kryzysem. Są to głównie podmioty funkcjonujące w obszarze pomocy społecznej (tj. Ośrodek Pomocy Społecznej w Policach, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Policach, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Policach, Interdyscyplinarny Zespół ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie), poradnictwa (tj. Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna), oświaty (szkoły, przedszkola, żłobek), kultury (tj. Miejski Ośrodek Kultury), sportu i rekreacji (Ośrodek Sportu i Rekreacji w Policach) oraz stowarzyszenia i organizacje pozarządowe.
 

Pełna treść sprawozdania:

Gminny program wspierania rodzin

INFORMACJE O DOKUMENCIE
Ilość wyświetleń: 393
Wprowadzony przez: Przemysław Górski
Data opublikowania: 2019-04-18 07:38:23
LISTA POPRZEDNICH WERSJI
Lista poprzednich wersji:
   
Data zmiany Redaktor Opis zmiany
2019-04-18 07:43:27 Przemysław Górski
2019-04-18 07:43:06 Przemysław Górski Publikacja artykułu
2019-04-18 07:43:01 Przemysław Górski