Biuletyn Informacji Publicznej
Ośrodek Pomocy Społecznej w Policach
Szukaj w tym dziale:
Wyników na stronę: 10 20 30

Głównym celem sprawozdania z działalności Ośrodka Pomocy Społecznej w Policach jest wskazanie, w jaki sposób realizowane były zadania wynikające z ustaw, których wykonanie zostało powierzone tutejszemu Ośrodkowi. Powyższe wynika z art. 110 ust. 9 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.

Zmiany w zakresie polityki społecznej, które zmierzają do wprowadzenia usług społecznych ale także problemy społeczne, do których należy dostosować odpowiednie narzędzia w celu ich rozwiązywania, wymagają odpowiednich kierunków działań. Każda płaszczyzna realizowanych zadań przez Ośrodek wiąże się bezpośrednio z pracą z klientem. Z klientem mającym trudności w przezwyciężaniu trudności życiowych, klientem schorowanym, starszym, bezdomnym, uzależnionym, z każdym, który wymaga wsparcia i pomocy zarówno finansowej, usługowej, jak i pracy socjalnej.

Poniżej zamieszczono linki do plików zawierających informacje na temat sprawozdania finansowego Ośrodka Pomocy Społecznej w Policach za rok 2022.

Poniżej zamieszczono linki do plików zawierających informacje na temat sprawozdania finansowego Ośrodka Pomocy Społecznej w Policach za rok 2021.

Gmina Police to otwarta i przyjazna przestrzeń dla lokalnej społeczności i osób przybywających z innych terenów. Powstająca infrastruktura ma na celu rozwój regionu i stworzenie dostatniej i bezpiecznej egzystencji dla mieszkańców. Celem tutejszych włodarzy jest zapewnienie optymalnych warunków do rozwoju rodzin i jednostek, poprzez aktywizację powołanych w tym celu służb i instytucji do pracy na rzecz społeczeństwa. Wzajemna współpraca i wsparcie buduje poczucie przynależności, akceptacji i satysfakcji z pełnionych ról społecznych, co ułatwia wykonywanie bieżących zadań i rozwiązywanie pojawiających się trudności. Wszelkie działania powołanych jednostek pracujących na rzecz dobra dziecka i rodziny powinny być zintegrowane i opracowane tak, by poprzez pracę oddziaływującą na rożne sfery życiowe, maksymalizować długofalowe zyski społeczne.

Zgodnie z art. 16a ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej gmina i powiat oraz samorząd województwa zobowiązani są do sporządzenia corocznie oceny zasobów pomocy społecznej w oparciu o analizę lokalnej sytuacji społeczno-demograficznej, która w szczególności winna obejmować: infrastrukturę, kadrę, organizacje pozarządowe, nakłady finansowe ponoszone na zadania pomocy społecznej oraz informacje o osobach i rodzinach korzystających z pomocy społecznej. Niniejsza analiza opisuje ww. sytuację w gminie Police.

Z całą pewnością można stwierdzić, że rok 2020 był najtrudniejszym w działalności tutejszego Ośrodka od początku jego funkcjonowania. Trudności te, związane były ze zmianami wprowadzonymi, zarówno w samej organizacji pracy Ośrodka, jak i w przepisach regulujących akty prawne określające zasady i formy realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej oraz zadań wynikających z innych ustaw realizowanych przez tutejszy Ośrodek. Zaznaczyć należy, że w tym ciężkim okresie, zespół Ośrodka Pomocy Społecznej w Policach pracował nieprzerwanie przez cały rok. Udzielano pomocy i wsparcia osobom i rodzinom potrzebującym, starszym i schorowanym. Kadra zarządzająca Ośrodkiem planowała i dostosowywała pracę, w taki sposób aby zarówno klienci, jak i pracownicy czuli się bezpiecznie.

„Gminny Program Wspierania Rodziny na lata 2019-2021”, przyjęty Uchwałą Rady Miejskiej w Policach Nr III/9/2018 z dnia 07.12.2018r., został opracowany w oparciu o art. 176 ustawy z dnia 9 czerwca 2011r. o wsparciu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Jest strategicznym dokumentem gminy Police mającym na celu zbudowanie spójnego systemu pomocy rodzinie przy wykorzystaniu zasobów gminnych. Celem Programu jest zbudowanie zintegrowanego systemu w zakresie pomocy rodzinom naturalnym przeżywającym różnego typu trudności oraz stworzenie spójnych i skutecznych metod pomocy dla tych rodzin. Działania służb i instytucji powołanych do pracy na rzecz dobra rodziny i dziecka wymagają interdyscyplinarnej współpracy ze względu na złożoność zagadnień, których dotyczą. Niezbędna jest profilaktyka oraz wsparcie rodzin z dziećmi w celu przywrócenia zdolności do prawidłowego wypełniania podstawowych funkcji.

Poniżej zamieszczono linki do plików zawierających informacje na temat sprawozdania finansowego Ośrodka Pomocy Społecznej w Policach za rok 2020.

Zgodnie z art. 176 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2019r. poz. 1111) do zadań własnych gminy należy opracowywanie i realizacja 3 letnich programów wspierania rodziny. „Gminny Program Wspierania Rodziny na lata 2019-2021” przyjęty Uchwałą Nr III/9/2018 Rady Miejskiej w Policach z dnia 07.12.2018r. ukierunkowany jest na profilaktykę oraz wsparcie rodzin z dziećmi. Celem Programu jest „zbudowanie zintegrowanego systemu pomocy w zakresie wspierania rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo- wychowawczych”.

 

Ośrodek Pomocy Społecznej w Policach stanowi podstawową jednostkę organizacyjną Gminy Police w zakresie wspierania osób i rodzin w wysiłkach zmierzających do przezwyciężenia trudności życiowych, których nie są one w stanie pokonać wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości. Do zadań Ośrodka należy przede wszystkim podejmowanie działań zmierzających do życiowego usamodzielnienia osób i rodzin oraz ich integracji ze środowiskiem lokalnym.

 

 
1 do 10 z 14